
W kolejnym odcinku "Kalejdoskopu Historycznego" Marcin Bąk zaprasza na fascynującą podróż do średniowiecza – epoki pełnej chwały, intryg i wielkich wyzwań. Tym razem naszym gościem jest Bogumił Wójcik, prawnik i autor książek poświęconych tej burzliwej epoce. Wspólnie przyjrzymy się roli Polski w ruchu krucjatowym oraz działalności zakonów rycerskich na ziemiach polskich.
Czy Polska aktywnie uczestniczyła w wyprawach krzyżowych? Jaką rolę odegrali polscy rycerze w tej wielkiej epopei chrześcijańskiego świata? Dlaczego polscy władcy nie angażowali się na szeroką skalę w wyprawy do Ziemi Świętej? W rozmowie rozwiewamy mity i odkrywamy mniej znane fakty historyczne.
Szczególną uwagę poświęcamy zakonowi krzyżackiemu – od jego skromnych początków na ziemiach polskich, przez budowę potężnego państwa w Prusach, aż po skomplikowane relacje z Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Jakie były przyczyny konfliktów polsko-krzyżackich? Czy Konrad Mazowiecki rzeczywiście popełnił historyczny błąd, sprowadzając Krzyżaków? A może kierował się politycznym pragmatyzmem?
Analizujemy również znaczenie zakonów rycerskich w kolonizacji i rozwoju tych ziem, zwracając uwagę na ich wpływ na strukturę społeczną i gospodarczą regionu. Jak wyglądało życie codzienne w państwie krzyżackim? Jak funkcjonowały wielkie komandorie i dlaczego zakon tak skutecznie przyciągał niemieckich rycerzy?
Pod koniec audycji przyglądamy się dalszym losom Krzyżaków – od sekularyzacji zakonu w Prusach po wpływ jego tradycji na XIX- i XX-wieczne Prusy oraz Niemcy. Czy zakon rzeczywiście stał się symbolem niemieckiej ekspansji na wschód, czy też był jedynie narzędziem w rękach europejskich mocarstw?
🔥Radio Warszawa działa i rozwija się dzięki Darczyńcom i Patronom, możesz nas wesprzeć na
➡️ https://patronite.pl/radio_warszawa
Odwiedź nas na:
➡️ Facebooku Na Facebooku
➡️ Instagramie Instagramie
➡️ X https://twitter.com/radiowarszawa
➡️ www https://radiowarszawa.com.pl/
Możesz wspierać Radio Warszawa również w tradycyjny sposób: https://wspieraj.radiowarszawa.com.pl/ Dziękujemy!
Napisz do nas na ➡️ promocja@radiowarszawa.com.pl